Liiketoiminnan perustutkinto | merkonomi | verkkototeutus
Huittisten ammatti- ja yrittäjäopisto
Liiketoiminnan perustutkinto | merkonomi | verkkototeutus
Merkonomin tutkinto antaa valmiudet moniin eri ammatteihin yksityisissä yrityksissä ja julkisessa hallinnossa sekä järjestöissä. Ammatissa tarvitaan asiakaspalvelu- ja myyntihenkisyyttä.
Merkonomeja työskentelee esim. kaupan asiakaspalvelutehtävissä sekä toimistopalvelu- ja laskentatehtävissä yrityksissä tai valtion, kuntien ja seurakuntien palveluksessa. Tutkinto tarjoaa myös monipuoliset perustiedot yrityksen perustamisesta ja yrittäjänä toimimisesta.
Tutkinnon muodostuminen
Pakolliset tutkinnon osat:
- Asiakaspalvelu, 20 osp
- Tuloksellinen toiminta, 20 osp
- Työyhteisössä toimiminen, 15 osp
Lisäksi:
- Valinnaiset tutkinnon osat 90 osp
- Yhteiset tutkinnon osat 35 osp
Koulutuksen sisältö ja toteutus
Koulutukseen sisältyy verkkotapaamisia ja -työpajoja. Opetuksen sisältöjä ovat mm. kirjanpito, myynti, tuloksellinen toiminta, palkanlaskenta, tilinpäätöskirjaukset, laskutus, reskontra, markkinointiviestintä ja sisällöntuotanto, palvelumuotoilu ja tapahtumatuotanto.
Koulutus alkaa 6.9.2022 verkkoinfolla. Koulutus järjestetään verkkototeutuksena.
Jokaisen opiskelijan kanssa tehdään henkilökohtainen osaamisen kehittämissuunnitelma (HOKS), jossa huomioidaan työkokemus, koulutus ja tavoitteet sekä tehdään suunnitelma siitä, kuinka tutkintosuoritukset toteutetaan.
Laitteistovaatimuksena on oma tietokone, jolla pystyy osallistumaan verkkotapaamisiin.
Kiinnostuitko koulutuksesta?
Jos haluat lisätietoa aiheesta Liiketoiminnan perustutkinto | merkonomi | verkkototeutus, klikkaa alta ja täytä yhteydenottolomake. Kysymyksesi lähetetään suoraan oppilaitokselle.Hakeminen
Haku koulutukseen oppilaitoksen omien nettisivujen kautta.
Liiketoiminnan perustutkinto sopii kaupan ja hallinnon työtehtävissä toimiville tai niihin pyrkiville henkilöille sekä niille, joilla on alan kokemusta ja/tai aikaisempia alaan liittyviä osasuorituksia.
Koulutuksen voi suorittaa myös oppisopimus- ja työvoimakoulutuksena
Tutkinto / todistus
Liiketoiminnan perustutkinto, merkonomi
Kustannukset
Opiskelu on maksutonta. Oppikirjat ja muun opiskelumateriaalin opiskelijat kustantavat itse.
Ammatillisen perustutkinnon suorittaneella on mahdollisuus hakea ammattitutkintostipendiä.
Ota yhteyttä
Huittisten ammatti- ja yrittäjäopisto

Huittisten ammatti- ja yrittäjäopisto
Huittisten ammatti- ja yrittäjäopisto on toisen asteen monialainen ammatillinen oppilaitos, jossa opiskelee noin 500 opiskelijaa. Opistolla on kaksi yksikköä, Huittisissa ja Kokemäellä ja se on osa SASKY koulutuskuntayhtymää. Opetusta järjestetään niin peruskoulu- kuin lukiopohjaisille opiskelijoillekin. Kaikilla opiskelijoilla on mahdollisuus ammattilukioon. ...
Yhteystiedot
Huittisten ammatti- ja yrittäjäopisto
Tilataksesi lisätietoa koulutuksesta Liiketoiminnan perustutkinto | merkonomi | verkkototeutus täytä seuraavat tiedot: